Liderlik Akademisi hakkında Sıkça Sorulan Sorular aşağıdaki gibidir. Bunlar dışında olası soru ve önerileriniz için Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşabilirsiniz.

1- Liderlik Akademisi nedir?

Liderlik Akademisi, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2019 yılında başlatılan sürdürülebilir nitelikte üniversite-sanayi işbirliği projesidir.

2- Liderlik Akademisi’nin amacı nedir?

Liderlik Akademisi katılımcıları, 3 gün boyunca süren akademik ve sosyal etkinliklerle “mesleki” ve “kişisel” gelişimlerine katkı sağlamakta; bilgi-birikimlerini artırmakta ve dolayısıyla maddi olmayan sermaye özelliklerine yatırım yapmaktadır. Liderlik Akademisi ile liderliğin ilham veren gücüne ve insanları etkileme becerisine odaklanan;

 • Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimleri
 • Söyleşiler,
 • Seminerler,
 • Paneller,
 • B2B Görüşmeler,
 • Firma Tanıtımları,
 • Liderlik Konulu Atölye Çalışmaları,
 • Sosyal Etkinlikler,
 • İşbirliği ve Koordinasyon Toplantıları,
 • Sergiler ve
 • Akademisyenler tarafından sunulan bildirilerle tüm katılımcıların etkileşim içerisinde beşeri, sosyal ve kültürel sermayelerine katkı yapmaları sağlanmaktadır.

3 – Liderlik Akademisi’ne kimler katılabilir?

Liderlik Akademisi, düzenlenen eğitimlere ve faaliyetlere ilgi duyan tüm iş insanlarının ve kişisel gelişimine önem veren tüm bireylerin, liderlik-yönetim vb. konulu çalışma yapan akademisyenlerin ve lisansüstü öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin katılımına açıktır. Liderlik Akademisi’nin düzenleyicisi Silifke Ticaret ve Sanayi Odası olması nedeniyle; TOBB’a bağlı Oda ve Borsa’ların Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları, Genel Sekreterleri, Akreditasyon Sorumluları ve personeli etkinliğin hedef kitle olarak ifade edilebilmektedir. Ayrıca, bildiri sunumu yapmak isteyen akademik katılımcılar için detaylı bilgi Akademik Katılım sayfasında açıklanmıştır.

4 – Liderlik Akademisi neden önemlidir?

Liderlik Akademisi Projesi, Türkiye’de TOBB’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren 365 Oda ve Borsa’dan biri olan Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nın prestij etkinliğidir. Çeşitli üniversitelerle birlikte düzenlenmesi başta olmak üzere iş insanları ve akademisyenleri buluşturan ilk ve tek kapsamlı etkinliktir. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon yapısına sahip olması bir diğer özgün yanını ortaya koymaktadır. Liderlik Akademisi’nde sunulan bildiriler, bilimsel yayınlara dönüştürülmekte ve sosyal paydaşların takdirine sunulmaktadır.

6 – Liderlik Akademisi’nin diğer benzer etkinliklerden farkı nedir?

Liderlik Akademisi, toplumsal katkı sunmayı hedefleyen, Oda ve Borsalar arasındaki iletişimi ve etkileşimi artırmayı amaçlayan ve Akademik bilginin sektörel tecrübe ile buluşmasını hedefleyen kapsamlı bir etkinliktir. Liderlik Akademisi’nde sunulan akademik çalışmaların iş dünyasının temsilcileri tarafından bizzat izlenmesi ve neticesinde ortaya çıkan sinerji; akademi-sektör buluşmasının ilk ve tek örneğini ortaya koymaktadır. 2022 yılında World Chambers Competition’da en iyi ortaklık projesi olarak başvurusu yapılmıştır.

5 – Liderlik Akademisi ücretli midir?

Liderlik Akademisi bünyesinde sunulan tüm eğitimler, seminerler, gezi programları, gala yemekleri vb. etkinlikler ile birlikte katılımcılara kayıt gününde sunulan çanta ve içeriğindeki akademik yayınlar, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası ve paydaş kurum/kuruluşlarca organize edilmektedir. Ancak, katılımcılar kendi konaklama ve ulaşım masraflarını karşılamakla yükümlüdür.

6 – V. Liderlik Akademisi ve Yönetim Kongresi nerede ve ne zaman gerçekleşecektir?

I. Liderlik Akademisi (2018) ve II. Liderlik Akademisi (2019) Ulu Resort Hotel, Mersin/Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. 2021 yılında gerçekleşen III. Liderlik Akademisi ile 2023 yılında düzenlenen IV. Liderlik Akademisi ve Yönetim Kongresi KKTC’de gerçekleştirilmiştir. V. Liderlik Akademisi ve Yönetim Kongresi’nin 2024 yılında yine KKTC’de düzenlenmesi planlanmaktadır.

7 – V. Liderlik Akademisi Yönetim Kongresi’ne katılmak için ne yapmalıyım?

IV. Liderlik Akademisi’ne katılmak için Şimdi Kayıt Ol sayfasındaki adımların izlenmesi gerekmektedir.

Önceki yıllarda düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi almak için tıklayınız.